OVAK' a Üye Olmak İster Misiniz ?
Yayınlanma Tarihi : 5.5.2009- Okuma Sayısı :8717

OVAK' a üye olmak ister misiniz?

 Vakiflara üyelik mümkün. Orman Genel Müdürlügü Mensuplari Yardimlasma Vakfi (OVAK) sizleri bekliyor.

01.01.2002 tarihinde yürürlüge giren Medeni Kanun, Vakiflara üyeligi kaldirmisti.

Ancak Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. Vakiflara üyelik mümkün.

1990 yilindan beri faaliyette bulunan "Orman Genel Müdürlügü Mensuplari Yardimlasma Vakfi" kisa adiyla "OVAK" sizleri bekliyor.

Vakfa üye olarak hem çalismalara destek olabilir, hem de ihtiyaç kredisi, ögrenim kredisi, emeklilik, sigorta gibi imkanlardan istifade edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için;

www.ovak.org.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

OVAK ORMAN GENEL MÜDÜRLÜGÜ MENSUPLARI YARDIMLASMA VAKFI

 

 

Vakfin kurulus amaci;

Vakif üyelerinin mesleki,ekonomik,sosyal ve kültürel ihtiyaçlarini karsilamak,karsilikli yardimlasma ve dayanismayi gerçeklestirmektir.

 

Vakfimiza kimler üye olabilir:  

Vakfimiza üye olma sartlari vakif senedinde belirlenmistir. Buna göre;

 

MADDE 4: Orman Genel Müdürlügü bünyesinde çalisan T.C. Emekli Sandigina tabi memurlar ile sözlesmeli personel ve O.G.M.'den emekli memurlar örnege uygun üyelik formu ve Taahhütnamesini imzalayarak ve aidat mükellefiyetlerini yerine getirdikleri tarihten itibaren Yönetim Kuru­lu karari ile vakif üyesi olurlar.

 

EK MADDE l- Orman Bakanligi Merkez ve Tasra kuruluslarinda çalisan T.C. Emekli Sandigina tabi memurlar ve emekli olanlar ile Emekli Sandigina tabi sözlesmeli personel de istekleri halinde "Üyelik Formu ve Taahhütnamesini" imzalayarak ve aidat mükellefiyetini yerine getirmek sarti ve Yönetim Kurulu Karan ile vakfa üye olabilirler.

 

Vakif organlari: 

Vakfin Organlari sunlardir:

a)    Kurucular Kurulu (Genel Kurul) Vakfin En Yetkili organidir.

b) Temsilciler Kurulu

c) Yönetim Kurulu

d)Denetleme Kurulu

e)    Disiplin Kurulu

 

Vakif organlari ile ilgili daha genis bilgiler web adresinden “Vakif Senedi ve Yönetmelikler” bölümünden görülebilir.

 

Vakfimizin 9.Olagan Genel Kurulu sonrasinda seçimler ve atamalar sonucunda Vakif Organlari asagidaki sekilde olusmustur. Bu yönetim iki sene boyunca görev yapacaktir.  

 

   

            Temsilciler kurulu:

1.      Ismail BELEN (Baskan)

2.      Nurettin DOGAN

3.      Davut GENÇ

4.      Ugur TÜFEKÇIOGLU

5.      Yücel ALIM

6.      Salih TURHAN

7.      Ali YILDIZ

8.      Yasar YETISIR

  

 

Yönetim kurulu:

1.      Mustafa KURTULMUSLU (Baskan)

2.      Kadir ALBAYRAK

3.      Mehmet DÖLEK

4.      Ahmet GÜNACAR

5.      Erdem KAPLAN

6.      Abdullah BÜBER

7.      Süleyman CEHAVIR

 

 

            Denetleme kurulu:

1.      Aydin GERIS

2.      Nurettin ANIN

3.      Veli BARAKLI

 

 

Disiplin kurulu:

1.      M.Ali TEFEK

2.      Hasan ARSLAN

3.      Hüseyin YENIKOMSU

 

Vakif Hizmetleri

 Vakif olarak üyelerine, Uygun faizli Ihtiyaç Kredisi verir.

2009 Yilinda üyelerine yatirmis oldugu aidatlara göre, azami 3.000.- , 4.000.- ve 5.000.- TL Ihtiyaç Kredisi vermektedir. Bu kredilere  %13 faiz uygulanarak 12 ayda geri tahsil edilmektedir.

Ihtiyaç Kredisinden Yararlanma Sartlari; En az 2 yillik vakif üyesi olmak, aidatlarini düzenli ödüyor olmak,daha önce Vakiftan kullandigi kredilerin geri ödemesinde aksaklik yasanmamis olmasi,icra yolu ile tahsili cihetine gidilmemis olmasi gibi sartlari tasiyan üyelerimiz “Ihtiyaç Kredisi”nden yararlanabilirler.

2009 Yili ilk 2 ayinda 110 üyemiz ihtiyaç kredisinden yararlanmistir.

 

Yüksekokulda okuyan çocuklarina ögrenim kredisi verir.   

Üyelerimizin yüksek ögretimde okuyan çocuklarina ögrenim süresince verilen kredidir. 2009 Yilinda aylik olarak ögrencilerimizin banka hesaplarina 150 TL yatirilmaktadir.  Su anda bu hizmetimizden yararlanan ögrenci sayisi 122 dir.

Ögrenim Kredisinden Yararlanma Sartlari; Ihtiyaç Kredisinde oldugu gibi en az 2 yillik üyelik ve aidatlarini düzenli ödüyor olmak sarti aranmaktadir. Ögrenim kredisi basvurulari her yil Ekim Ayi sonuna kadar olup, takip eden Ocak ayindan baslamak üzere verilmektedir.

Ögrencinin her sene okuldan aldigi ve bir üst sinifa devam ettigini gösterir Ögrenci belgesini vakifa vermesini müteakiben kredi ödemeleri devam eder. Sinifta kalan ögrenciye o dönemde kredi verilmez.

Ögrenim kredisi her ayin 10 da (Tatil ve resmi günler hariç) Ziraat Bankasinda bulunan Ögrenci hesaplarina yatirilir.

Ögrenim Kredisi geri ödemeleri ise ögrencinin okulu bitirmesinden 6 ay sonra baslamak üzere kredi verilen sürenin yarisi kadar süre içerisinde ve her yil için TEFE orani kadar faiz uygulanmak sureti ile çikan rakam esit taksitler halinde ödenir.

 

Emeklilik yardimi : 

Vakifta 15 yil üyeligini sürdürmüs ve Kurumdan da emekliye ayrilan üyelerimizin yararlandigi bir yardimdir. Emekli olacak üyelere verilecek olan Emeklilik Ikramiyesi ili ilgili olarak “HACETTEPE ÜNIVERSITESI AKTÜERYA BILIMLERI FAKÜLTESI” tarafindan yapilan aktüerya hesabi neticesinde  üye bazinda portföyler olusmus ve her üyenin alacagi miktar belirlenmistir. Bu hesaplar yapilirken;

üyelik tarihi, Aidatlarin düzenli ödenmesi, aidat miktarlari , geriye borçlanma vb. sartlar göz önüne alinarak yapilmistir. Buna göre emeklilik için basvuran üyelerimize 4.500.- ila 11.000.- TL civarinda emeklilik ikramiyesi ödemesi yapilmaktadir.

 

Ölüm yardimi: 

Vakfimiz üyesi iken vefat eden üyelerimizin varislerine yapilan bir yardimdir. Sadece Vakif üyesinin vefati halinde ödenmektedir. Üyelik aidatindan her ay için

1 TL ölüm yardimi fonuna aktarilmakta ve ödemeler bu fon araciligi ile yapilmaktadir. 2008 ve 2009 yili için belirlenen ölüm yardimi miktari ,5.000.-TL dir. Bu miktara Emeklilik Yardimi Portföyünde bulunan miktar eklenerek mirasçilarina ödeme yapilmaktadir.

 Ölüm yardimindan yararlanmak için de en önemli sart aidatlarin düzenli ödenmis olmasidir. Ölüm tarihi ile en son yatan aidat arasinda 6 aydan fazla süre var ise, Varisler ölüm yardimindan yararlanamazlar.

 

Sigorta acenteligi isletmesi: 

Vakfimiz Iktisadi isletmeler araciligi ile de Vakfimiza gelir saglamaktadir. Günes Sigorta A.S. nin acentesi olan  Isletmemiz her türlü sigorta aracilik hizmetleri ve danismanlik hizmeti vermektedir.

Zorunlu Mali Mesuliyet sigortalarinda Kredi kartina 3 taksite, Kasko sigortalarinda ise 8 taksite kadar ödeme kolayligi sunmaktadir.

Trafik,Kasko,DASK Deprem, Konut Paket (Yangin,hirsizlik,sel su basmasi vb), Nakliyat, Yurtdisi seyahat gibi her türlü sigorta bransinda faaliyet göstermektedir.

 

 

Vakifa nasil üye olunur:

Vakif senedi (4.Madde ve Ek 1 Madde) hükümlerince üyelik sartlarini tasiyan herkes vakifa üye olabilirler. Internet sitemizde (www.ovak.org.tr adresinde )bulunan “formlar” linkinin altinda bulunan  “Üyelik Formu ve Taahhütnamesini” doldurarak vakif merkezine gönderilmesini müteakiben yönetim kurulu karari Vakif üyesi olurlar.

 

Vakifa üye olmakla hemen bir beklenti içerisine girmek çok yanlis olur. Vakifin bir takim hizmetlerinden yararlanmak için, (ihtiyaç kredisi ve ögrenim kredisi gibi) en az 2 sene geçmesi gerekmektedir.

 

 

INTERNET SITEMIZDEN NASIL YARARLANACAKSINIZ: 

Vakfimizin Web adresi olan www.ovak.org.tr adresine girerek, vakifla ilgili bilgilere ve ayni zamanda sahsinizla ilgili üyelik bilgilerine ulasabileceksiniz. Bunun için yapilmasi gereken Vakiftan , Kullanici adi ve sifre talebinde bulunmaniz gerekmektedir. Mail yolu ile vakifa basvuran her üyemizin kullanici adi ve sifresini mail araciligi ile gönderecegiz.

 

 

“Üye bilgilendirme sistemi”

linkinden kullanici adi ve sifrenizi girmeniz halinde, öncelikle kisisel bilgilerinizi, daha sonra 2005 ve sonrasina ait yatirdiginiz aidatlari görebileceksiniz. 1990-2004 Yillari arasi aidatlar sistemde çok büyük bir alan kapladigi için ve eski para birimi  ile yapilan programla, YTL birimi ile yapilan program asamasinda teknik sorunlar yasandigi için 2004 Yilina kadar olan aidatlar toplu olarak alinmistir.

Üye Ihtiyaç Kredisi kullanmis ise bu kredi veya kredilere ait ödeme ve borç miktarlarini görebilecektir.

EBY Bilgileri basligi altinda ise , emeklilik halinde alacagi emeklilik ikramiyesini görebilecektir.

Üye eger çocugu için “Ögrenim Kredisi” kullanmis ise ona ait borç ve ödeme bilgilerini de görebilecektir.

 

Duyurular

linkinin altinda Vakifla ilgili olan duyurular yer almaktadir. Ögrenci kredilerinin banka hesaplarina yatip yatmadigi, aidat ve kredi miktarlari gibi her zaman güncel olmasi gereken duyurulara buradan ulasabilirsiniz.

 

Formlar

linkinin altinda; Üyelik formu ve taahhütnamesi, (Yeni Üyeler Için) Üyelik Bilgi Formu (eski üyelerin bilgi güncelleme formu) bulunmaktadir.

Ögrenci Kredisi Müracaat Formu ve Ihtiyaç Kredisi talep formlari ise ayri ayri olarak WORD formatinda yerlestirilmistir.

 

Bilgi Edinme

linki ile vakif hakkinda ögrenmek istediginiz bilgileri E-Posta araciligi ile sorabilirsiniz.

Iletisim

linki ile Vakifa hangi yollarla ulasabileceginizi görebilirsiniz.

 

www.ovak.org.tr